Informacije za paciente ENDOPROTEZA KOLENA
OPIS OPERACIJE
Operacija se izvaja v splošni ali regionalni anesteziji. O vrsti-le te se boste dogovorili z anesteziologom.
Med operacijo ležite na hrbtu. Na kolenski sklep bomo pristopili z ravnim rezom kože po srednji strani kolenskega sklepa. Med operacijo vam bomo odstranili poškodovani hrustanec in kost, nato pa vstavili nov sklep, ki zagotovi funkcijo kolena. Že pred operacijo bomo za vas izbrali najprimernejši tip endoproteze. Endoproteza je lahko cementna, pri kateri je umetni sklep v kosti pritrjen s kostnim cementom. Pogosto (še posebej pri mlajših, bolj aktivnih) se odločimo za vstavitev brezcementne endoproteze, ki se v nekaj mesecih vraste v kost. Če izpolnjujete jasno določene kriterije za unikondilarno (polovično) endoprotezo, bomo izbrali to. Tudi te so cementnega in brezcementnega tipa.
Med operacijo bomo opravili rentgensko slikanje vašega novega kolena.
Operacija traja običajno 60 do 120 minut.
Po končani operaciji vas bodo, ko boste stabilni in zbujeni, premestili na oddelek.
CILJI OPERACIJE
Cilj operacije je nadomestitev prizadetega dele obolelega kolena z endoprotezo. Obstaja več vrst endoprotez. O tem, katera je najprimernejša za vas, se bomo odločili pred operacijo.
TVEGANJA, POVEZANA S PREDLAGANO OPERACIJO
Med posegom lahko pride do okvare živcev, posledica tega je omrtvičenost kože in zmanjšana moč ustreznih mišic.
Venska tromboza – pri vseh operacijah, lahko pride do nastanka krvnih strdkov v venah nog. To preprečujemo z zgodnjo mobilizacijo in zdravili, ki jih boste dobivali 35 dni po operaciji.
Opozorilni znaki globoke venske tromboze so:
• bolečina v mečih,
• občutljivost in rdečina v predelu nad ali pod kolenom,
• oteklina v mečih, gležnju in stopalu.
Opozorilni znaki pljučne embolije (krvni strdek v pljučih) so:
• težko dihanje,
• bolečina v prsnem košu,
• vztrajna bolečina v prsih s spremljajočim kašljem.
V primeru pojavov zgornjih znakov o tem takoj obvestite svojega lečečega zdravnika oz. obiščite dežurnega zdravnika.
Okužba umetnega kolena – se pojavi v manj kot 1% primerov. Najpogostejši vzrok okužbe po vstavitvi umetnega kolena so bakterije, ki vstopijo v krvni obtok med posegom na zobovju, ob okužbi sečil ali kožnih okužbah. Te bakterije se naselijo ob endoprotezi in povzročijo izbruh okužbe v predelu kolena. Do okužbe endoproteze lahko pride že zgodaj po posegu (največkrat iz okužene rane) ali kadarkoli
kasneje v življenju. Dokler imate umetno koleno, vedno obstaja nevarnost okužbe endoproteze po krvi (hematogeno).
Po vstavitvi endoproteze kolena morate vedno imeti antibiotično zaščito pred posegom na zobovju ali v primeru drugega invazivnega kirurškega posega.
Okužbo se lahko čim bolj prepreči, tako da pred operacijo odstranite vsa vnetna žarišča – o tem se pogovorite z osebnim zdravnikom.
Opozorilni znaki okužbe endoproteze so:
• povišana telesna temperatura, mrzlica,
• rdečina, slabšanje bolečine, toplota v predelu kolka,
• kasnejši izcedek iz rane.
Okužbo je potrebno čim prej ugotoviti in zdraviti. Okužbe umetnega kolena nikoli ne zdravimo samo z antibiotikom, vedno je potrebno tudi kirurško zdravljenje. Antibiotik zaradi okužbe umetnega kolena vam lahko predpiše le ortoped, vedno pa je ob sumu na okužbo nujen pregled pri ortopedu in ustrezni diagnostični in terapevtski postopki.
Padci – v prvih tednih po operaciji lahko padec povzroči poškodbo, zaradi katere bo potrebna nova operacija, lahko pa povzroči tudi omajanje endoproteze. Tudi sicer svetujemo previdnost pred padci, ki lahko povzročijo zlom kosti ob protezi – periprotetični zlom, ki večinoma zahtevajo ponovni operativni poseg (revizijsko operacijo z osteosintezo zloma in menjavo komponent endoproteze).
Omajanje endoproteze – zaradi izboljšanih materialov umetnih kolen ter dobre fiksacije je 20 letno preživetje endoproteze kolena okoli 85%, vseeno pa lahko v redkih primerih pride do predčasnega aseptičnega omajanja (tudi po nekaj letih). K hitrejšemu omajanju komponent endoproteze lahko pripomorejo aktivnosti, pri katerih pride do nabijanja ob trdo podlago, pogosto dvigovanje in nošenje težjih bremen, višja telesna teža ipd.
Še redkeje nastopi srčna ali možganska kap. Spremljajoče kronične bolezni povečajo verjetnost zapletov, s pojavom zapletov se okrevanje po posegu podaljša.
POSLEDICE OPUSTITVE PREDLAGANE ZDRAVSTVENE OSKRBE
Lahko se sprijaznite z občasnimi bolečinami in omejeno gibljivostjo, ki se bojo postopno stopnjevale. Za blažitev uporabljajte analgetike/antirevmatike. Občasno uporabljajte metode vodene medicinske protibolečinske terapije.
OKREVANJE PO OPERACIJI
Praviloma boste odpuščeni med 1. in 3. dnem po operaciji Ob odpustu mora biti ustrezno splošno počutje, morate biti sposobni hoditi s pomočjo bergel, za obvladovanje bolečine morajo zadoščati zdravila v obliki tablet, znati morate izvajati vse predvidene fizioterapevtske vaje in postoperatvina rana mora biti suha.
Ob odpustu boste prejeli Odpustno pismo in eRecept za vsa novo uvedena zdravila, ki jih s kartico zavarovanja dvignete v vsaki lekarni. V Odpustnem pismu bodo vsa navodila glede prevezov, kontrolni pregled pri operaterju bo predvidoma v roku 14. dni po operaciji.
V primeru dodatnih vprašanj pokličite Kirurški sanatorij Rožna dolina d.o.o. na telefonsko številko 01 477 94 00 ali v nujnih primerih operaterja na telefonsko številko, ki je navedena v Odpustnem pismu.